Przejdź do treści
Slider_2023-12_01
Slider_2023-12_02
Slider_2023-12_03
Przejdź do stopki

Dzwonnica przy kościele w Szczutkowie

Treść

Historia obiektu

Pierwsze wiadomości o dzwonnicy w Szczutkowie pojawiają się w 1753 r. przy drugiej cerkwi. Około 1780 r. zanotowano, że razem z parkanem "upada". Współcześnie istniejącą dzwonnicę wzniesiono zapewne przed 1825 r. z funduszy rządowych. W 1845 r. była w dobrym stanie; w 1895 r. oraz przed 1903 została przebudowana, w 1920 ściany oszalowano deskami. Od poł. XVIII w. istniały dwa dzwony; w drugiej połowie lat 20-tych XX w. zakupiono dwa mniejsze. Większość zaginęła podczas ostatniej wojny. Obecnie funkcjonuje mała sygnaturka.

_______________________________________________________________

Opis obiektu

 

Pierwotna dzwonnica zbudowana była z jednej poziomej belki ("dyla"), wspartej na dwóch słupach. Obecna dzwonnica wzniesiona w kształcie wieży drewnianej o konstrukcji słupowo-ramowej, z podwaliną wspartą w narożach na kamieniach granitowych. Na planie kwadratu,jednokondygnacjowa o lekko nachylonych ścianach. Otwór przejściowy po środku ściany wschodniej, prostokątny, bez drzwi, z niewielkimi drewnianymi schodkami dwustopniowymi, obecnie zniszczonymi. Na węgarze północnym wycięta data: "1895". Górą szerokie otwory dzwonowe, po jednym z każdego boku, ujęte w narożach mieczowaniem.


Zewnątrz podwalina osłonięta deskowym fartuchem, wspartym na jej ostatkach, powyżej ściany oszalowane pionowo deskami, zwieńczone pod otworami i okapem dachu, profilowanymi gzymsami. Dach namiotowy zakończony pazdurem z prostym, żelaznym krzyżem, kryty blachą.

 

109924